RSS
niedziela, 06 stycznia 2013
Czy można uprawiać storczyki w zwykłej ziemi kwiatowej?

Jeśli posadzi się storczyka do zwykłej ziemi kwiatowej, jest bardzo prawdopodobne, że zginie w ciągu kilku tygodni. Z tego co wiem są jednak odmiany ogrodowe, które uprawia się w zwykłej ziemi. Większość storczyków jakie uprawiamy w naszych domach do tej grupy nie należy.

Aby storczyk długo cieszył jego właściciela, należy stosować tzw. podłoże dla storczyków. Jest ono obecnie szerokodostępne w sklepach ogrodniczych. Takie podłoże ma szereg zalet. Przede wszystkim dzięki temu, że nie jest zwarte możliwe jest zarówno gromadzenie wody jak i szybkie jej odparowanie. Ogólnie ujmując takie podłoże utrzymuje wilgoć, ale nie zatrzymuje wody. Korzenie mogą nieustannie czerpać wodę z substancjami odżywczymi.

poniedziałek, 31 grudnia 2012
Storczyki zimą

Istnieje przekonanie, że storczyki to rośliny bardzo kapryśne i wymagające. Jak zatem opiekować się nimi w czasie zimy?


Światło

Z tym jest największy problem w okresie zimowym. Ja straciłam już dwa storczyki właśnie dlatego, że stały zbyt daleko od okna. Kiedy dni są krótkie i ciemne, warto storczyki przenieść na parapet (najlepiej na taki pod którym nie ma kaloryfera). Pochwalę się, że mam na moim parapecie obecnie dwa storczyki, które właśnie zakwitły (nie spodziewałam się tego po nich :-) ).

 


Podlewanie

Staraj się podlewać swojego storczyka mniej więcej raz na dwa tygodnie. Ja swoich zimą nie nawożę.


Ciepło

Optymalna temperatura powietrza zimą dla storczyków w okresie zimowym to 18 stopni Celsjusza. 

11:17, kreconypyzol
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 listopada 2009
800 gatunków storczyków w nowej storczykarni zamku w Łańcucie

Do dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie dotarło już około 800 gatunków storczyków, w tym najbardziej rzadkie i egzotyczne. Zostaną one pokazane w zamkowej storczykarni, której oficjalne otwarcie zaplanowano na początek wakacji.

Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce, gdzie będą eksponowane wyłącznie storczyki - poinformowała PAP wicedyrektorka Muzeum - Zamek w Łańcucie Grażyna Ulma.

"Naszym marzeniem jest stworzenie największej w Europie kolekcji jednego rodzaju storczyka - paphiopedilum, zwanej po polsku sabotkiem, gdzie zgromadzilibyśmy wszystkie możliwe gatunki z tego rodzaju. Na razie mamy około 80 gatunków " - wyjawiła PAP Ulma.

Obecnie kwiaty w odpowiednich warunkach klimatycznych czekają na ekspozycję.

Storczykarnia powstała w odbudowanych szklarniach rodziny Potockich. Zajmuje powierzchnię 640 metrów kwadratowych, w tym 230 metrów to miejsce ekspozycji, na pozostałej powierzchni znajduje się zaplecze, podzielone na trzy strefy klimatyczne - tropikalną, umiarkowaną i zimną - właściwe dla poszczególnych gatunków. W każdej z nich panuje inna temperatura, wilgotność i nasłonecznienie. Całością steruje komputer.

W tych zróżnicowanych warunkach kwiaty będą przebywały aż do zakwitnięcia. Kwitnące storczyki zostaną następnie przeniesione do sali wystawienniczej. Po ekspozycji kwiaty wrócą do właściwej strefy klimatycznej, a chore trafią "do szpitala", gdzie będą leczone.

Według Ulmy okres kwitnięcia storczyków jest różny; waha się od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy.

Pracownicy łańcuckiej storczykarni zwiedzili podobne placówki w Hanowerze, Berlinie, Monachium, a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystają w Łańcucie.

Budowa łańcuckiej storczykarni kosztowała około 7 mln zł, z tego część pochodziła z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

11:34, kreconypyzol
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 października 2009
Na niedzielę :-)

15:12, kreconypyzol
Link Dodaj komentarz »